Marosvásárhely
Van Marosvásárhely Tudor lakónegyedében, közel a Shopping City-hez egy park panoráma sétánnyal, szabadtéri színpaddal, futópályával és játszótérrel. Ez a Cserealja park.
Nyár van, hosszú esték, mi pedig órákat tölthetnénk a parkban, de nem tesszük.
Az emberi agynak megvan az a különleges képessége, hogy képes teljesen különböző dolgokat is megfértetni egymás mellett az elmében, olyanokat, amelyeket a logikai kapcsolók nem tennének lehetővé. Például egyszerre vagyunk klímaváltozás tagadók, de aggódunk amiatt, hogy a frissen vásárolt klímaberendezés mennyivel növeli meg a számláinkat. Nincs baj, de mi lesz, ha elromlik a klímaberendezés odahaza, hogyan fogjuk túlélni a krízist.
Jártam a cserealjai parkban annak megnyitásakor is, de akkor még nem gondoltam, hogy cikket írjak róla.
De most láttam a kiégett füvet, a csonttá száradt talajt, emberek törekvéseit, hogy élettel töltsék meg a parkot. Szóval úgy érzem, hogy szót kér a természet.
Hát akkor adjunk neki. Tartsanak velem Marosvásárhelyre.
A Cserealja park
Ha be szeretnénk tájolni magunkat, akkor azt mondhatjuk, hogy Marosvásárhelyre Koronka, avagy Ákosfalva irányából kell jöjjünk ahhoz, hogy a parkhoz legközelebbi város bejáraton érkezzünk. A Segesvári út, amelyet a helyiek még mindig Terelőnek hívnak, ma már a város szerves része, és közvetlen ennek a szomszédságában található a park.
Ha a marketinges szakemberek nyelvén akarnánk szólani, akkor egy multifunkcionális szabadidőközpontról beszélhetünk, amely modern és zöld. De ha megelégszenek a vándor nyelvezetével, akkor ez a város legnagyobb parkja, amely 37 ezer és még egy pár négyzetméteren helyezkedik el.
A városvezetés eredetileg egy második Víkendtelepet szeretett volna létrehozni itten (Víkendtelep, Weekend, azaz teljes nevén Maros Sport- és Szabadidő Központ, egyike azon helyeknek a megyében, ahova a legtöbben fürödni járnak.)
De az Európai Uniónál pont akkor nem lehetett szabadtéri strand ötletével érkezni, ezért módosították a terveket, és 2022-ben már szabadidős parkként kezdtek az építésnek, és a kész parkot 2024-ben adták át.
A park nagyon tágas, helyet kapott benne egy játszótér, szaladó pálya, sportpálya, különböző előadásokra alkalmas színpad és kutyafuttató is.
Az egész be van kerítve, és kamerákkal őrzött terület. A látogatása nappali programra korlátozódik, így reményeink szerint sokáig használható lesz ez a városi zöldövezet.
Ugyanakkor Marosvásárhelyen is sikerült egy olyan parkot létrehozni, amely nem teljesen családbarát.
A teljesség igénye nélkül pár vélemény, azaz inkább probléma: babát altatni a babakocsiban nem lehet, annyira ráznak a macskakövek, nincsenek hinták a kisgyerekeknek, a szaladó pályára belógnak a padokon ülő emberek lábai, a kutyafuttató nincs kellően elkerítve, ezért a kutyákat nem lehet szabadon engedni, a park alsó és felső részét meredek lépcső választja el, így ha egy mozgáskorlátozott vagy babakocsis ember a park alsó részére érkezik, nem tud feljutni a kilátóhoz sem.
A marosvásárhelyi kilátó
A Cserealja park tagadhatatlanul legérdekesebb része a panoráma sétány és kilátó. Ez a park felső részében kapott helyet a kutyafuttató szomszédságában.
A panoráma sétány egy érdekes kilátótoronyban végződik. Innen látni az egész zöldövezetet, illetve a városnegyedet, háttérben pedig a Somos-tetőt is.
Azt kell mondjam, hogy ezért tényleg érdemes eljönni ide egy kicsit, megpihenni, nézni a várost.
Ugyanakkor szintén meg kell jegyeznem, hogy a mozgáskorlátozottak a látogatás előtt le kell küzdjenek egy akadályt. Az ide vezető kapu előtt egy körülbelül 45 fokos szögben lejtő utca van és egy 10-15 centi magas járda követ kell átugrassanak valahogyan.
A City in the Park rendezvénysorozat
Ugyebár egy park mit sem ér, ha azt az emberek nem használják, ha a friss levegő és a csend nem elég motiváció ahhoz, hogy az emberek elhagyják az online ingerekkel teli szobáikat.
Ezért megszületett a City in the Park ötlete 2026-ban, amelynek lényege, hogy érdekes programokkal és eseményekkel csalogassák ki az embereket a Cserealja Parkba.
Így júliustól-szeptemberig minden hétvégén ingyenes családi, kulturális és közösségi programokkal várja a park a városlakókat.
És most erősen puskáznom kell a programlehetőségek terén, amelyek a marosvásárhelyi emberekre várnak. A teljesség igénye nélkül: gyógynövény és fűszernövény felismerő kihívás, kreatív írás és újságíró műhely, csapatjátékok, mozgás, tánc, gyerek íjászat, cianotípia, fotóműhely, játék a vízzel és a levegővel, szabadulószoba-jellegű feladatok.
A programok minden héten szombaton vannak és a végére hagytam a legjobbat. Minden este szabadtéri filmvetítést tartanak. Kell jobb randi program, mint egy kis nyári mozi a szabad ég alatt?
Zárszó
Szóval, ha valami jó kis nyári programra vágynak Marosvásárhelyen, akkor tekintsék meg a City in the Park Facebook oldalát, hátha találnak valami érdekeset maguknak.
Illetve, ha kirándulóként érkeznek Marosvásárhelyre több időre, akkor is tökéletes lazító program lehet a nap végén. Szerencsére most már a tömegközlekedés kérdése is rendeződni látszik, élő térképen követhetik, hogy melyik busz, mikor merre jár, és így keresztül-kasul kosornyázhatják a várost.
Javaslom, hogy ne csak a Cserealja Parkba buszozzanak el, hanem a Maros partjára is és tegyenek egy sétát a Gátőrház és a Felső-gát között.
Ami pedig a Cserealja Park sorsát illeti, csak akkor lesz újra zöld a fű a parkban, ha lesz akinek. Csak akkor lesznek megoldva a különböző problémák, ha lesz rá igény. Hát adjunk okot a park fejlesztésére.
Minden jót mindenkinek, és tartsanak velem legközelebb is. Mert én már alig várom, hogy egy kicsit újra kimozdulhassak a városból, és valahova a hegyekbe repítsem önöket.
Hát kalandra fel!
Nyitvatartási program: Naponta 07:00-22:00
Belépő: nincs
Belépőjegy ára: 0 lej
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: ingyenes/fizetős
Parkolási segítség: tpark.io/oras/plata-parcare-tirgu-mures
Mozgássérülteknek megközelíthető: részlegesen
Nehezítő körülmény: lépcső a kilátó fele, probléma a felső bejáratnál
Kisállatoknak: megengedett
Egyéb szolgáltatások: szaladópálya, sportpálya, játszótér, szabadtéri színpad
A City in the Park hivatalos Facebook oldala: Fb.com/cityinthepark
Elektromos autó töltőállomások a közelben: ro-evmap.ro
Adatok frissessége: 2026.08.15
Akkor jelöljön meg kedvenc forrásként a Google-ben, és legközelebb könnyebben tud majd rám találni keresés közben.
Hozzáadás
































