Szejkefürdő
Báró lengyelfalvi Orbán Balázs a Székelyudvarhely melletti Lengyelfalván született báró Orbán János és Knechtel Eugénia gyermekeként 1829. február 3.-án. Iskoláit Székelyudvarhelyen végezte, majd a sors úgy hozta, hogy két évvel a 48-as forradalom előtt, 1846 tavaszán Konstantinápolyba utazott a családjával. A forradalom hírére egy szabadcsapattal rögtön hazaindult, de már túl késő volt, Bulgária északnyugati részén, Vidinben városában értesült a szabadságharc bukásáról. Ezután nem térhetett haza egészen 1859-ig.
Foglalkozását tekintve sok mindent fel kell soroljunk: író, néprajzi gyűjtő, fotográfus, országgyűlési képviselő, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja.
A legnagyobb székely
Miután hazatért gyalogszerrel, szekérrel, lóháton járta be Erdély településeit és hűen lejegyzett mindent, amit látott és hallott. Így született meg 1868-ban élete legnagyobb műve: A Székelyföld leírása, történelmi, régészeti, természetrajzi s népismereti szempontból, mely mű mind a mai napig a legterjedelmesebb és legnépszerűbb Erdélyt bemutató gyűjtés, amely egyben kihívás is az utána következő néprajzkutatók számára.
Aki szeretné ezt a művet fellapozni, annak itt egy link: mek.oszk.hu
Orbán Balázs síremléke a Szejkefürdőn
Mivel utód nélkül halt meg, egyetlen örökösének a székely népet teszi meg, és kérésére Szejkefürdőn temetik el.
Az ember azt hinné, hogy miután meghal valaki és eltemetik, onnantól akárhányszor látogatjuk meg a sírját a virágkoszorúk számán kívül nem sok minden változik meg az utolsó látogatás óta, de nem így van ez Orbán Balázs sírjával.
Hisz az 1890-ben bekövetkezett halála után nem csak egy temetésben de négy újratemetésben is része lehetett földi maradványainak, és ennél talán már csak az az érdekesebb, hogy mindegyik temetés ugyanott, Szejkefürdőn zajlott.
A fura, morbid gondolatok elkerülése végett elmondom, hogy ezen eseményekre mindössze azon okból került sor, hogy a természet viszontagságai és a sírkert elhanyagolása együttes következményeként időnként újra kellett építeni az emlékhelyet. Aki többet szeretne tudni erről: muzeumcafe.hu és lexikon.adatbank.transindex.ro
A síremléket az teszi egyedivé egész Erdélyben, hogy székelykapuk hosszú sora jelöli az oda vezető utat, amelyek közül a legkülönlegesebb a legutolsó kapu. Ezt ugyanis maga Orbán Balázs állítatta még életében és arany-kék színekkel volt egykor díszítve, amely mára igencsak megkopott.
Orbán Balázs emléke
Emlékét ma már két olyan iskola is őrzi, amely a nevét viseli. Egyik Székelykeresztúron van, a másik Székelyudvarhelyen. Ez utóbbi városban egy fotóklub is felvette a nevét, illetve 2011 óta Orbán Balázs-díjban részesülhetnek azok az emberek akik elévülhetetlen érdemeket szereznek az egységes Székelyföld-kép kialakításában.
Kirándulni, túrázni vágyó olvasóim figyelmébe ajánlom a Vargyas-szorosban található Orbán Balázs barlangot is. Nagyszerű kikapcsolódás lehetőség!
Nyitvatartási program: 00:00-24:00
Belépő: nincs
Belépőjegy ára: 0 lej
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: ingyenes
Mozgássérülteknek megközelíthető: kérdéses
Nehezítő körülmény: füves domboldal, készül az új sétány
Adatok frissessége: 2021.01.13