Mivel Maros-megyének elég kevés jutott a Kárpátok szépséges hegyeiből, ezért az egyik legfontosabb magaslatának mondhatjuk a Bekecs-hegyet. Ráadásul Marosvásárhelytől mindössze 1 óra autókázásra van Szováta fele, és ha az időjárás is kegyes hozzánk, akkor személyautóval is fel lehet jutni a tetejére Nyárádselye irányából.
Viszont nem érdemes az autók tűréshatárait tesztelni, hisz a természetjárás akkor igazi, ha gyalog vagy bringára pattanva szívjuk a friss levegőt, hisz az 1080 méter magas Bekecs-tető könnyed célpont lehet az egész család számára.
Mi, a kirándulásunk során, az autónkat a hegy alatt található kis tónál hagytuk el, amely igen csak jó döntésnek bizonyult, mert amire felértünk legalább három vacsorára való csiperke gombát gyűjtöttünk. Ha pedig a gomba árát és az elfogyasztott benzin árát számításba vesszük, akkor elmondhatjuk, hogy ingyen kirándultunk ezultal. Lehet jobb hát egy erdélyi kirándulás?
Utunkból megtérve, az aszfaltúton egy síroller párost is láttunk, ami még elég új a környékünkön, ezért bocsássák meg nekem, ha azt mondom, hogy hangosan felnevettem a látványon. Ugyanis amikor a párom azt mondta, hogy két síelő jön velünk szembe, én azt hittem, hogy megint csak ugrat, mint mindig s közben igaz volt az állítása. De biztos, hogy izgalmas sport, így ajánlom mindenki figyelmébe.
A Szent Kereszt Kápolna
A Bekecs tetején található Szent Kereszt kápolna alapkövét 2005-ben tették le és 6 évre rá szentelték fel azt. Mivel már évszázadokkal ezelőtt is állt itt egy kápolna Szent-Antal tiszteletére, ezért a Google térképén Bekecs-hegyi Szent Antal-kápolna találjuk meg.
A kutatók szerint a Bekecs fontos vallási szerepet töltött be már a kereszténység előtt is, és talán ennek okán építették az első kápolnát is, amely majd az évszázadok alatt tönkrement. Orbán Balázs erdélyi útjai során megtalálja az egykori kápolna keresztkövét a selyei katolikus templom észak-nyugati részében, és a következő feliratot olvassa le róla:
1600 Az bekecsi kápolna köve
J. H. S. (Jesus hominum Salv).
Tehát valószínűleg az 1600 évek előtt már állott a kápolna.
A Bekecs az első világháborúban is fontos szerepet kapott, ugyanis a kassai 9-es honvéd gyalogezred megálljt tud parancsolni az Erdélybe betörő románoknak 1916 őszén ezen a helyen.
A csaták emlékét őrző honvéd katonai síremlék szintén nagyszerű állapotban van, majd egy kicsit távolabb két német katona sírja áll.
Érdemes még meglátogatni a Mosdó-követ is, amely egy nagyon nagy, félgömb alakú szikla, róvásírásos jelekkel, és a legenda szerint a kőben összegyűlt vízben mosakodtak a tündérek. Ezért kapta a Mosdókő nevet is és ezért van az, hogy a mohával borított mélyedéséből a víz sohasem szárad ki.
Sajnos ottjártunkkor nem volt lehetőségünk mindezeket felkeresni, de egy környékbeli fotós barát ígéretet tett arra, hogy ha egyszer lesz annyi szabadidőnk, akkor feltétlen szóljak és keresztbe és hosszába is végig járjuk a hegyet.
Hát ennek szellemében búcsúzok most önöktől és remélem, ha legközelebb a Bekecsen járok, akkor jó pár kirándulni szerető olvasómmal találkozok ott fent, a Görgényi-havasok tetején, ahonnan tiszta időben ellátni a Fogarasi-havasokig is. Élményekben gazdag kirándulást mindenkinek!
A jelenlegi időszakban az alábbi adatok lehetséges, hogy pontatlanok, megerősítésre szorulnak.
Vigyázzon mindenki az egészségére és reméljük a legjobbakat!
Nyitvatartási program: 00:00-24:00
Belépő: nincs
Belépőjegy ára: 0 lej
Megközelítése: időjárástól függően terepjáró ajánlott
Parkolás: ingyenes
Mozgássérülteknek megközelíthető: kérdéses
Adatok frissessége: 2021.01.13
Mi az a bekecs?
A bekecs báránybőrből vagy prémmel bélelt vastag szövetből, posztóból készült, rövid, téli kabát.
Milyen magasan van a Bekecs-tető?
A Bekecs-tető tengerszint felett 1080 méter magasan van.