2025. május 27.
Sajnos ezen a napon a heves esőzések miatt megáradt a Korond-pataka. Évtizedek óta nem volt ennyi eső. Elvitte az eddig elkészített védelmet, beszakadt a Sóbányába, és elkezdte teljesen feltölteni azt.
A bánya bezárt. Talán örökre. Teljes a bizonytalanság. Nincsenek szavak, hogy több évtizede tudták, hogy mi fog következni, és nem tettek semmit ellene. Kínában egynapi munka lett volna összelegózni ennyi vízvezetést. Nekünk nem sikerült 20 év alatt sem.
Isten óvjon mindenkit!
A Parajdi Sóbányáról
Kevés oly helyszín van a világon, amelyet szívesebben mutatnék be a fotóim által, mint a Parajdi Sóbányát. Hisz nemcsak, hogy hazai terepen van, de gyerekként minden évben eltöltöttem legalább 1-2 hetet a föld alatt. Falusi lévén, egy olyan korban, amikor még nem volt internet, mobiltelefon, számítógép, a televíziónak három csatornája volt (Tvr1, Duna Tv és M2), ez a hely jelentette a kapcsolatot a nagyvilággal. Itt ültem a hintán órákig és figyeltem az embereket.
Bár a Parajdi Sóbányáról sok mindent lehetne mesélni, most én mégis csak egyetlen dolgot mesélnék el.
Mit vigyél és mit ne vigyél a Parajdi Sóbányába?
Ne vigyél: túl vastag, télies ruhát. Bár igaz, hogy odalenn hidegebb van nyáron, mint a szabadban, de nem fogsz megfagyni. A látogatási szint a felszíntől 120 méterre található, ami azt eredményezi, hogy télen-nyáron stabil 16 fok hőmérséklet van a bányában. Ha csak végig akarod sétálni tuti nem fázol meg, ha le akarsz ülni könyvet olvasni, akkor kell egy melegítő és esetleg valami, amit a padra teszel, hogy ne legyen hideg.
Vigyél: Igen, vigyél könyvet. Kiváló helyszín az olvasásra. Az emberek által keltett hangok és a beszélgetések megütköznek a 12 méter magas falakon és monoton morajlássá alakulnak át. 10 perc olvasás után annyira megszokod, hogy már szinte kívánod a zenei aláfestést a regényhez, amelyet a kezedben tartasz. 30 perc olvasás után pedig azt érzed, hogy eggyé nőttél a bánya falaival és már azt se tudod, hogy mi a valóság és mi az álom. Pedig nem is alszol még, csak rettentő álmos vagy.
Ne vigyél: Ne vigyél túl sok élelmet magaddal. Odalenn kiváló kis kávézók vannak, ahol mindent beszerezhetsz, de ha ez nem volna elég, akkor egy étterem is működik csúcsszezonban a bányában.
Vigyél magaddal: Teniszütőt és pingpong ütőt, azaz tollast és asztali tenisz felszerelést, na meg öltözz sportosan. Kiváló játszási lehetőség adódik a nagy csarnokokban. De ezenkívül edző által vezetett tornaóra is van.
Ne vigyél: Ha gyakran jársz a bányába, ne vigyél magaddal túl sok fémet. A só hatással van rá, elősegíti a rozsdásodást. Sokan azt javasolják, hogy a laptopokat, fényképezőgépeket is hagyjuk otthon. Én mégis levittem, hogy fotózhassak nektek.
Vigyél magaddal: Telefont. Azt hiszem, ezt le se kellene írni, hisz annyira egyértelmű. De az már sokkal érdekesebb, hogy a föld alatt is van mobiltérerő, ami annyit jelent, hogy azonnal lehet posztolni Instára a képeket. Na ugye, hogy megéri telefont vinni?
A Parajdi Sóbányában számos érdekesség adódik, meg kell említsük a földalatti templomot, a múzeumot, ugráló várakat, miniplanetárium és ami az utóbbi években a legadrenalindúsabb, az a kalandpark.
Tehát a tanácsom mindenképp az, hogy a Parajdi Sóbányára ne csak 1-2 órát szánj a kirándulásaid során, hanem gondolj egy egész napos programra, pl. lemész a 9-es busszal, feljössz a 3-as busszal, ebéd, majd irány nyáron a Parajdi Strand, ha pedig hideg van, illetve télen a Parajdi Wellness. Szóval vigyél fürdődresszet is a Sóbányába.
Kalandra fel!
Kinek nem ajánlott a Parajdi Sóbánya látogatása?
A Parajdi Sóbánya látogatása nemcsak a kisgyerekeknek nem ajánlott, hanem még a tüdőbetegeknek (tüdőtuberkulózis, tüdőrák), fertőző betegségeket hordozóknak, magas vérnyomásosoknak, szívbetegeknek, epilepsziásoknak és klausztrofóbiásoknak. Meggondolandó várandós nők esetén is, főleg nem ajánlott veszélyeztetett terhesség és előrehaladott várandóság esetén.
Biztonságos-e a Parajdi Sóbánya?
Nos meg tudom érteni, ha jelen esetben a legfontosabb kérdés, amelyre a választ keresik az az, hogy biztonságos-e a Parajdi Sóbánya? Kockázatos-e lemenni? Kell-e félni bármitől is?
Nem titok, hogy a Parajdi Sóbánya immár évek óta vízbeömlési gondokkal küzd. Általában a heves esőzések következtében beszivárog a talaj víz, illetve újabban a Korond-pataka vize is a sóbányába.
A jó hír viszont az, hogy folyamatosan megfigyelés alatt tartják a bányát, és amint szükséges, azonnal közre tudnak lépni a turisták és az alkalmazottak biztonsága érdekében. Az időjárás is előre követhető ma már. Ezért semmiképp sem mondhatjuk azt, hogy életveszélyes lenne a bánya látogatása.
Inkább csak az okoz kellemetlenséget, hogy nem tudjuk, hogy mikor várható egy újabb esemény, így elronthatja a kirándulási terveinket, ha egyik napról a másikra be kell zárják. Erről egyébként azonnal értesítést tesznek közzé a Facebook oldalon. Érdemes tehát követni az oldalt.
Az is okozhat némi kellemetlenséget, hogy az esőzések következtében megváltozik a levegő minősége. Legutóbb például csak amiatt kellett bezárni a bányát egy napra, hogy az kiszellőzzön valamennyire.
Mindezeket figyelembe véve, én azt mondom, hogy nem kell félni a bánya látogatásától. Az illetékesek már dolgoznak a hosszú távú megoldáson is. Reméljük, hogy minél hamarabb elkészülnek vele.
Ha pedig pont rosszkor tartózkodnak Parajdon, és nem tudják, hogy mit csináljanak, a weboldalamon számos tippet találnak, hogy hogyan lehet eltölteni pár kellemes órát a közelben.
Hát minden jót! Vagy ahogy a bányász köszöntés mondja:
-Jó szerencsét!
Nyitvatartási program: Zárva! Az is lehet, hogy örökre...
Belépő vásárlás: a felszínen
Belépőjegy ára: 35-55 lej (2025)
Bérlet ára: 35-45 lej (min. 5 nap, 2025)
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: fizetett, bánya parkoló vagy magánparkolók
Utazás a Parajdi Sóbányába: A busz óránként kétszer megy le a sóbányába
Mozgássérülteknek megközelíthető: igen
Szükséges iratok: személyazonossági igazolvány, mozgáskorlátozott igazolás
Kisállatoknak: tilos
Egyéb szolgáltatások a föld alatt: kalandpark, templom, múzeum, tornaóra, étterem
A Parajdi Sóbánya hivatalos weboldala: salinapraid.ro
A Parajdi Sóbánya hivatalos Facebook oldala: Fb.com/SalinaPraid
Online jegyvásárlás: easy2visit.com
Parajdi Sós Strand nyitvatartási program: 10:00-20:00 (2024), nyitás 2025.07.01
Belépőjegy ára a Parajdi Sós Strandra: 50/40/35/25 lej (2024)
A Parajdi Sós Strand hivatalos weboldala: salinapraid.ro
Parajdi (Sós) Wellness Központ nyitvatartási program:
Jelenleg zárva készültség miatt jún. 13-ig! Hétfő-Péntek: 12:00 – 21:00, Szombat-Vasárnap 10:00-21:00
Belépőjegy ára a Parajdi Wellness Központba: 60/45/40/35 lej / 3 óra, napi jegyek és bérletek is válthatóak
A Parajdi Wellness Központ hivatalos weboldala: wellnesspraid.ro
A Parajdi Wellness Központ hivatalos Facebook oldala: Fb.com/WellnessCenterPraid
Elektromos autó töltőállomások Parajd közelében: ro-evmap.ro
Adatok frissessége: 2025.06.11
Hány fok a Parajdi Sóbánya hőmérséklete?
A sóbányában télen-nyáran állandó a hőmérséklet, 16 C fok.
Milyen mélyen van a Parajdi Sóbánya?
120 méter mélyen van a látogatási szint.
Lehet sóbányába menni terhesen?
Nem, nem javasolt, főleg veszélyeztetett és előrehaladott terhesség esetén.
Kisgyerekeknek hány éves kortól ajánlott a Parajdi Sóbánya?
2 éves kortól, mivel a 2 év alatti kisgyerekeknek még fejletlen a légzőrendszerük, ezért nekik nem ajánlott a bányalátogatás.
Mikor nyílt meg a Parajdi Sóbánya?
A föld alatti bányászat a Parajdi Sóbányában 1762-ben kezdődött meg a harang alakú József-bányát megnyitásával. Addig leginkább csak felszíni fejtés folyt.