A berethalmi erődített templom egyike a legszebb, legnagyobb és legépebben fennmaradt erdélyi vártemplomoknak. A Szeben-megyei erődtemplomot a maga hét bástyájával és hármas védőfalával még a középkori várak is megirigyelhették volna, annyira elragadja az emberi szemet.
A templom helyén már jóval korábban is létezett egy kisebb templom. Az erődtemplom megépítése érdekében IX. Bonifác pápa búcsút hirdet, ezen rendelet megmaradt írásos változata értelmében 1402 után kezdődhetett meg az építkezés.
Az erődített templomot legelőször 1486-ban említik az írások és az építését 1516-ban fejezik be. 56 évvel később, 1572-től már szász evangélikus püspöki székhely. Ez utóbb tény nagy szerepet játszott abban, hogy évszázadokon keresztül virágzó élet legyen a templom körül.
A berethalmi legenda
Egy érdekes legenda is csatlakozik Berethalom település nevéhez miszerint a berethalmi házasok sose válnak el egymástól. Ennek valóságát pedig az is alátámasztja, hogy 400 év alatt egyetlen dokumentált esetről tudunk. De hogyan lehetséges ez? Válasz a „Békítő bástya” vagy Scheidungshaus, ahová nem mindennapi párterápiára jártak a felek.
Az említett helyen létrehoztak egy kis termet, amelyet a házastársak börtönének is hívtak. Ezen teremben mindössze 1 ágy, 1 asztal, 1 szék, 1 kanál, 1 tányér volt és 2 hét szobafogság. Ez idő alatt a felek megtanultak egymásra figyelni, elgondolkoztak az életükön, és a legtöbben már pár nap után megbánták bűneiket és megfogadták, hogy ezután tisztes házaséletet élnek.
El lehet gondolkodni a módszer brutalitásán de mielőtt bármi nemű következtetést is levonunk, hadd mondjak egy másik számot. A magyar házasságok fele válással végződik. Nem 1 az 50-ből, nem 1 a 10-ből, hanem 1 a 2-ből. Talán nekünk is jól jönne pár hétre, hónapra kolostorba vonulni.
A Berethalmi erődtemplom tornyai
Katolikus torony (Katholischer Turm),
Mauzóleumtoronyba (Mausoleumsturm),
Kaputorony (Rathausturm),
Szalonna-torony (Speckturm),
Óratorony (Stundenturm),
A Harangtorony.
A világ másik feléről érkező turisták rendszerint azt vallják, hogy olyan mintha Berethalmon megállt volna az idő pár száz évvel ezelőtt. Ezt az érzetüket hivatott növelni az is, hogy az impozáns épület ellenére a vendéglátás még mindig gyerekcipőben jár a faluban. És itt most nem panaszkodni akarok, csak felkészíteni az arra utazókat.
Példának okáért a fizetett parkoló automatája nem működik, de sehol egy felvilágosító személy vagy jelzés, így a látogatók rendre 5-10 percet vesztegetnek el a parkolással. A bejáratot könnyen össze lehet téveszteni a vár mellett elhaladó ösvénnyel, amelyet rácsos kapu véd, így először megkerültük a templomot és csak utána találtuk meg a bejáratot.
Aki pedig a templom látogatás során megéhezne, azt nagyon hangulatos kis vendéglő várja a várfal tövében. Az elkészített fogások finomságáról viszont nem tudok nyilatkozni, mert hiába néztünk figyelemfelkeltően legalább 5x-6x a pincérekre, azok nem hoztak egy étlapot a számunkra, így több, mint negyed óra várakozás után felálltunk és tovább álltunk. És nem a túl sok kliens volt az oka a nemtörődömségüknek.
A parkolóba visszafele menet még elmagyaráztuk egy német párnak angolul, hogy nem működik az automata és ne essenek kétségbe emiatt, azzal búcsút intettünk egymásnak, a romantikus hangulatú Berethalomnak is és tovább indultunk Erdélyt felfedezni.
Ha szeretnék tudni, hogy mi volt a következő úti cél, akkor tartsanak velünk legközelebb is.
A jelenlegi időszakban az alábbi adatok lehetséges, hogy pontatlanok, megerősítésre szorulnak.
Vigyázzon mindenki az egészségére és reméljük a legjobbakat!
Nyitvatartási program:
10:00-13:00 és 14:00-19:00
Szombaton csak 17:00-ig
Télen 10:00-15:00
Mise időpontok alatt felfüggesztve
Belépő: van
Belépőjegy ára: 10 lej
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: Fizetős
Mozgássérülteknek megközelíthető: nem igazán, falépcső vezet fel a templomhoz
Adatok frissessége: 2021.01.13